lektor angličtiny rodilý mluvčí

Rodilý mluvčí jako lektor angličtiny

aneb když se cizinec rozhodne stát lektorem jazyků

Tohle jazykové studio už pamatuje, a já s ním. Bodejť ne, studio jsem založila já a v Radotíně už působíme pěknou řádku let. Ale o tom dneska psát nechci.
Chci si zavzpomínat na své lektory jazyků a zamyslet se kdo a proč byl nejlepší lektor angličtiny. Asi to bude zkouška mé paměti a stejně si některé z nich už  nevybavím.

Začala jsem s američankou, to bylo ještě v kulturním středisku U Koruny, kde jsme měli malou učebnu. Pamatuji si, že se jmenovala Monica a měla české příjmení,  proto že byla vdaná za Čecha. Studenti ji měli rádi a já taky, protože uměla učit a chodila včas.
Po roce bohužel skončila a já hledala další lektory, rodilé mluvčí. Učili u mě muži i ženy, většinou z USA, pár lektorů bylo z Británie a jeden lektor byl ze Španělska a samozřejmě učil španělštinu. Nebyl špatný, učil i na vysoké škole, ale v jazykovém studiu měl lekce s dětmi a asi to s dětmi zas tak dobře neuměl. Abyste zaujali děti, musíte hrát a taky hrát si a zpívat a prostě z hodiny udělat zábavu, aby to děti bavilo.

Pamatuji si na jednoho lektora z Anglie, když jsme se poprvé setkali, tak jsem váhala, jestli ho přijmout, byl moc jemný a pořád říkal awesome. Ale asi to byl nejlepší rodilý mluvčí, jakého mohly děti v kurzech dostat. A děti ho měly opravdu rády.
Jiný lektor, jméno si nevybavím, byl šikovný, lidé ho měli rádi, nějakou dobu to fungovalo a pak najednou ze dne na den zmizel a už se neozval.
Jiní lektoři měli problém do Radotína dorazit, párkrát se stalo, že přišli o hodinu později, protože si udělali výlet do Berouna.  Co lektor, to nějaký zajímavý příběh.

Jaký je rozdíl mezi rodilým mluvčím, který děti zaujme a lektorem, který děti nezaujme?

Ten první nebo ta první je vtipný, má v zásobě spoustu her, které děti zaujmou a rozmluví.  Ví, že na děti, kteří jazyk moc neovládají, musí mluvit jednoduše, pomalu a používat obrázky, pantomimu a kdoví co ještě. Pamatuji lektora angličtiny, který bral děti do Alberta a ukazoval jim, co se jak řekne anglicky. Učení angličtiny v praxi.
Proč je to důležité?
Protože děti sice mají angličtinu ve škole, ale přijdou k nám a nemluví. A třeba i proto zvolí rodiče rodilého mluvčího na lekce angličtiny. A já v tom rodiče podporuji, pokud je lektor kvalitní, tak jsou lekce s rodilým mluvčím k nezaplacení.
Dobrý lektor angličtiny nebo jiného cizího jazyka moc nemluví, nechá mluvit děti nebo dospělé, ukáže jim správnou výslovnost, opraví nenásilně chyby a některé nechá být. Není důležité mluvit bez chyb, je důležité mluvit.

A co ten druhý rodilý mluvčí?

Ten, co děti nezaujme, a možná ani dospělé. Proč se někdo studentům líbí a někdo ne?
Být dobrý lektor rodilý mluvčí je umění,  a když tímto uměním nebo darem lektor nedisponuje, má smůlu. Jaké dítě by bavilo poslouchat v lavici 40 minut někoho, komu nerozumí? Jaké dítě se bude těšit na lekce, na kterých není legrace? Proč by děti měly s rodilým mluvčím vyplňovat cvičení? Mě by takový lektor také nezaujal.

Ano, je to těžké najít kvalitního rodilého mluvčího

Všichni mají TEFL, zkoušku, která jim pomůže k tomu stát se lektorem angličtiny nebo jiného jazyka.  Všichni chtějí vysoké odměny, ale už si neuvědomují, že musí dát do své práce srdce, úsilí a zodpovědnost za to, co dělají. Nedochází jim, že nestačí být jen rodilý mluvčí a jít učit. Vždycky bylo těžké rodilé mluvčí najít, vždycky jsem se snažila vybrat ty nejlepší, někdy se mi to dařilo lépe, někdy hůře.

Jak to bude letos ještě nevím, hodně rodilých mluvčích učí online a nechtějí nikam dojíždět. Hodně lektorů nabízí své lekce samostatně, nikdo je nekontroluje a když se jim učit nechce, prostě lekci zruší.  Nicméně pevně věřím, že rozšířím svůj tým rodilých mluvčí o kvalitní lektory, a děti i dospělí budou spokojeni.

Tím končí mé zamyšlení nad spoluprací se zahraničními lektory a děkuji všem, co u mě ve studiu učili.

Thank you to Meghan, Sarah, Larson, Lauren, Shannon, James, Monica, Nick, Jeff and many others.

Nejlepší lektoři angličtiny — rodilí mluvčí v online světě

Na závěr bych vám doporučila pár rodilých mluvčích, lektorů, které považuji za špičky ve svém oboru a které najdete na internetu. 

Jedním z nich je Bob the Canadian, učitel a lektor angličtiny z Kanady, který vás seznámí se životem v Kanadě, naučí vás jednoduché i složitější výrazy a rozhodně se s ním nebudete nudit. Doporučuji pro úrověň B1/ B2.

Lucy je lektorka angličtiny z Británie s krásnou angličtinou a najdete ji na internetu jako English with Lucy. Seznámí vás s gramatikou, naučí vás svou krásnou výslovnost a výrazy, se kterými se v Anglii běžně setkáte.

Mezi mé nejoblíbenější patří Lisa a jeji Accurate English, američanka, která se zaměřuje na vyšší úrovně, C1 a C2 a která vás seznámí s Business English a dalšími běžnými výrazy používanými v USA.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru