Proč prokrastinujeme a k čemu je to dobré

26.08.2020

Měla jsem dnes plán připravit rozvrh hodin na kurzy od září, je nejvyšší čas, jestli už není dávno po něm.

Proč jsem si ráno nesedla k počítači, neprošla loňské kurzy, neupravila je, nepřidala další, včetně nových nápadů jako je Baby English? Baby English? 

Ano, je to tak, letos poprvé jsem se rozhodla otevřít nové kurzy pro ty nejmenší. Dvouleťáci a tříleťáci přijdou s maminkou, tátou nebo babičkou či dědou a já (nebo rodilá mluvčí) je budeme učit 45 minut anglicky. 

A to se jako něco naučí? Upřímně, uvidíme, ale jako zkušená lektorka a babička tříleťáka, který chodil na angličtinu už ve dvou, věřím, že naučí. Jasně, že nebudou za půl roku mluvit, ale budou rozumět, jiný jazyk než čeština jim bude připadat normální a pár slovíček budou buď používat nebo mít někde v zásuvce na potom.

Proč jsem si nesedla k tomu počítači a místo toho uklidila na chalupě pod schody na půdu, nesmyslně tam položila dlaždice hala bala, takže až přijede manžel, tak se chytí za hlavu? Nevím, proč. Možná bych chtěla, aby můj rozvrh byl dokonalý, aby nalákal děti i dospělé, co se chtějí učit sami nebo ve skupině. Možná se v této podivné době všichni ( jazykáři) bojíme co v září bude.

Možná se celý svět přesouvá do on-line prostoru. Ne, to bych opravdu nerada, ráda potkávám nové lidi, poslouchám jejich příběhy, ráda cestuji. Ale musím přiznat, že Kovík mě naučil učit pomocí internetu, stálo mě to nějaký čas, trochu úsilí, ale zjistila jsem, že mohu se studenty dělat mnohem více aktivit, používat videa, jazykové hry a obrázky. Ano, od září budu nabízet i online lekce. Co ušetříte? Ušetříte čas, a to je to nejcennější (kromě zdraví), co můžeme mít.

Ale vím, že k tomu laptopu jednou budu muset usednout, uvařím si kafe a začnu. Začnu přemýšlet, kdo by se mohl chtít učit anglicky, německy nebo francouzsky. Francouzsky já, to je jasné, a třeba ještě další zájemci o individuální hodiny. Německy? Asi děti, co chodily loni, a třeba i další a taky pár dospělých, co už něco umí, nebo taky ne.

A anglicky? Všichni ostatní! To je jako ještě někdo, kdo se chce učit anglicky? V to pevně věřím. Maminky, co si budou hledat po mateřské práci, babičky, co chtějí konečně cestovat, tatínkové, co jezdí na business trips a dědové, co mají děti v cizině a rádi by si popovídali se zeťem o fotbalu nebo golfu.

Jak ten můj rozvrh dopadl? V rámci prokrastinace jsem dala pod schody na půdu krásné demižony na víno, no, uznejte, že jim to tam sluší.

A pak jsem napsala tenhle článek, můj první, asi půjde na facebook na stránky JS Angličtina Radotín. A třeba, až udělám ten rozvrh na září 2020, tam těch článků bude víc, třeba je budu psát pravidelně a třeba jednou budou i ke čtení.

Ale stejně se na to září těším, na děti a dospělé, co už znám a i na ty nové. Hezký zbytek prázdnin, které zdaleka ještě nekončí.

P. S. : Rozvrh už je hotový !