Jak vybrat vhodný kurz

05.11.2021

aneb jak poznám, že se něco naučím a nebudou to jen vyhozené peníze.

Chcete se učit cizí jazyk a přemýšlíte, kde najít ten správný kurz, který vám bude vyhovovat, bude vás bavit a hlavně se něco naučíte?
Možností je mnoho. Na každém rohu (nejen facebooku) se na nás valí nabídky typu: anglicky za 3 měsíce, naučíme vás cizí jazyk zdarma a za měsíc, poznejte naši unikátní metodu výuky cizího jazyka. Nabízet kurzy zdarma je teď moderní a není na tom nic špatného, ale za měsíc jako rodilý mluvčí asi mluvit nebudete.


Ráda bych různé možnosti výuky cizího jazyka porovnala, upozornila na výhody a nevýhody, zmínila cenové varianty a pak už je jen na vás, jaký kurz si vyberete.

Jazykové školy

Byly dříve jediní vzdělavatelé, kteří byli jakousi zárukou kvality. Teď už je to trochu jinak. V jazykové škole je větší množství lektorů, českých i rodilých mluvčí. Nevýhodou je, že si většinou nemůžete vybrat, kdo vás bude učit. Můžete se potkat s velice kvalitními lektory, ale i s lektory, kteří vám nebudou vyhovovat. Nevýhodou jazykovek může být cena, kdy platíte kromě výuky i další zaměstnance. Výhodou je, že když lektor onemocní, škola vám snadno zajistí náhradu.


Soukromí lektoři

Není lektor jako lektor. V této skupině najdete velice kvalitní profesionály, kteří vám nabídnou výuku podle vašich potřeb a požadavků. Nicméně takovým lektorům budete muset zaplatit o trochu více, ale výsledek bude stát za to. Můžete potkat soukromé rodilé mluvčí, kteří dříve učili po kavárnách, nyní online ze svých domovů, cena bude přiměřená, ale kvalitu vám nikdo nezaručí a pravděpodobně nedostanete nic navíc kromě domluvené lekce.

Individuální nebo skupinová výuka?

Individuální výuka
Individuální výuka

Individuální výuka je pro vás vhodná, pokud se bojíte mluvit před ostatními nebo naopak chcete svou lekci využít na maximum. Lektor se bude věnovat jen vám a připraví vám lekci podle vašich potřeb. Cena individuální výuky se pohybuje mezi 400 Kč a 800 Kč podle kvality a zkušeností lektora.

Výuka ve dvojici
Výuka ve dvojici

Výuka ve dvojici je zajímavý kompromis, kdy se ještě dá mluvit o individuálním přístupu a současně máte partnera na konverzaci. Cena je příznivější a pokud najdete lektora-profesionála, zažijete kvalitní i zábavné lekce, které vás posunou ve výuce jazyka k vysněnému cíli.
Cena je obvykle 250-400 Kč za osobu.

Skupinové kurzy
Skupinové kurzy

Skupinová výuka je pro vás vhodná, pokud vám nevadí mluvit cizím jazykem ve skupině více lidí. Ideální počet osob v kurzu je 4, i za cenu vyšší ceny. Často se setkáte s kurzy pro 8-12 lidí, kde je velkou nevýhodou málo prostoru pro osobní přístup.Ceny kurzů se pohybují mezi 3 900-6 000 Kč za semestr.

Doposud jsem měla na mysli starou dobrou výuku jazyků osobně v učebnách nebo u vás ve firmě či doma. Můžeme se ale podívat na stále oblíbenější online výuku a trochu si online kurzy porovnat.

Co nabízí online výuka

Jazykové koučování
Jazykové koučování

Asynchronní výuka, jazykové koučování nebo blended learning. To vše je pro vás vhodné, pokud jste rádi na počítači a nemusíte mít osobní podporu lektora. Lektor vám zajistí dostatek materiálů pro samostudium a po celou dobu vám bude k dispozici pro vaše dotazy. V případě blended learning budete mít i možnost online setkání, kde procvičíte naučené v konverzaci. Tato varianta je výhodná, že si zvolíte čas na výuku podle vás a ještě zaplatíte méně než za klasickou individuální výuku.

Jazyková výzva
Jazyková výzva

S jazykovými výzvami se poslední dobou roztrhl pytel. A co to tedy znamená? Znamená to, že máte obvykle 2-4 týdny na to se někam ve výuce jazyka posunout. Znamená to, že každý den procvičíte něco nového, třeba z angličtiny. Slovní zásobu, gramatiku, poslech, čtení, ale i mluvení. Součástí výzvy by měla být i online konverzační setkání.
Cena je příjemná a někdy jsou výzvy dokonce zdarma. Výzvy jsou pro vás, pokud si chcete rychle zopakovat vaše znalosti nebo se připravit na dovolenou.

Facebooková skupina
Facebooková skupina

Baví vás angličtina nebo jiný jazyk, ale nemáte moc možností, jak ho procvičit?
Přijdete se do jazykové skupiny na facebooku. Najdete zde skupiny podle úrovní, skupiny připravující na jazykovou zkoušku nebo skupiny pouze v cílovém jazyce. V takové skupině "poznáte" lidi, co se také chtějí něco naučit, dozvíte se nové informace o výuce cizího jazyka. Většinou je v takových skupinách pravidelná zásoba materiálů k procvičení.
Facebooková skupina je jistě dobrou motivací, abyste začali nebo naopak vytrvali.

Zajímá vás více?