Maturita z angličtiny

Čeká mě maturita z angličtiny

Čeká vás letos maturita z angličtiny a myslíte si, že se na ní připravíte za měsíc nebo za týden? Jasně, přípravný týden je fajn, a určitě se toho hodně naučíte, ale angličtina se jen tak, z ničeho (from scratch) za týden nenaučí. 

“It´s not the time to look for excuses”.
Rafael Nadal, pro tennis player

Baví vás angličtina, nikdy jste s ní neměli problém a pohybujete se mezi těmi lepšími ve skupině? Pak bych se o vás nebála, udělejte si pár (spíš víc než míň) testů, které najdete třeba na https://www.statnimaturita-anglictina.cz a myslím, že maturita z angličtiny je vaše.

I to se může stát, a taky se to stává dost často. Takových studentů je hodně a upřímně, když za mnou přijdou v dubnu, že chtějí připravit na maturitu, tak je už pozdě.

maturita z angličtiny

Nejdřív se koukneme na to, co můžete u maturity čekat.
Předpokládám, že to víte ze školy, ale kdyby náhodou ne, tak tady je trochu teorie.

Pojďme se podívat na každou část zvlášť a jak se na ní nejlépe připravit.

V zadání písemné práce z angličtiny jsou obvykle 2 části, jedna část je zpravidla delší a může to být formální nebo neformální dopis, článek, recenze, popis nebo esej. Každý typ psaní má své typické znaky a je potřeba se s nimi seznámit a vyzkoušet si je.
Délka této části je obvykle 120 – 150 slov.

Druhá část je kratší a může to být nějaký vzkaz, délka textu je okolo 60–70 slov.

Věřím, že ve škole občas něco píšete a za 4 roky jste se seznámili s různými typy psaného projevu. Pokud ne, pojďte ke mně do FB skupiny Angličtina k maturitě s lehkostí, kde si procvičíme nejen psaní.

Didaktický test je pro všechny studenty a školy stejný a odpovídá úrovni B1, takže určitě je lehčí než zkouška FCE a měli byste ho zvládnout, pokud jste ve škole používali učebnice na úrovni Intermediate a pokud znáte gramatiku, kterou najdete třeba v knize R. Murphy – English Grammar in Use Intermediate.

Didaktický test se skládá ze dvou částí:
poslech (40 minut)
čtení a jazyková kompetence (70 minut)
angličtina didaktický test

Pro někoho může být poslech a porozumění čtenému velkou výzvou, ale všechno se dá zvládnout. Když začnete včas a budete se věnovat angličtině pravidelně.

Na poslech a čtení se nemusíte připravovat jen z učebnice, tipy a nápady, co poslouchat a číst najdete v článku Jak zlepšit poslech a čtení k maturitě z angličtiny.

Poslední částí maturity je ústní zkouška z angličtiny. Konečně část maturitní zkoušky z angličtiny, která je užitečná pro vaší budoucnost, tedy aspoň trochu. Co si budeme povídat, mluvení a domluvení se je v angličtině to nejdůžitější.
Ústní zkoušky si připravují školy samy, to znamená, že se zkoušky mohou lišit, ale dost často narazíte na podobné typy úloh.

Co by se mohlo u ústní zkoušky objevit?
představení se
odpovídání na otázky z oblasti volného času, zálib, sportu, dovolené
popis obrázků
samostatné mluvení na dané témapopis obrázků
dialog
ústní angličtina

No, a to je asi tak všechno, co můžete od maturity z angličtiny čekat.

A jestli vás to trochu vyděsilo, tak asi dobře, protože pořád máte ještě čas.

Na co?

začít se učit
začít si číst a poslouchat v angličtině
najít si anglicky mluvící kamarádku nebo kamaráda
přidat se do FB skupiny Angličtina k maturitě s lehkostí

Přihlásit se do kurzu Příprava na didaktický test z angličtiny, který začíná 11. března 2024 a už teď se můžete přihlásit na čekací listinu a hned jak bude kurz otevřený, pošlu vám informace i cenu se slevou.

Jo, a ještě něco, žádný strachy, angličtinu zvládnete a pak budete mít delší prázdniny.

Držím pěsti!

Věra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru