„Já to prostě neslyším, poslech se mnou ani nedělej, já tomu stejně nebudu rozumět“. „Nerozumím ani slovo, to vážně nemá cenu“.
Tak tohle slyším dost často a přesto tomu nevěřím.
Proč je pro nás poslech často tak těžký?
Protože to, co slyšíme, se často liší od toho, co jsme se naučili. Protože se bojíme. Zkuste si sami odpovědět, čeho se (možná) bojíte, pokud byste měli mluvit s rodilým mluvčím.
Poznáváte se?
Pokud ano, mám pro vás pár tipů, jak svůj poslech a porozumění angličtině zlepšit.
Tip 1: Zaměřte se na výslovnost
Kdy naposledy jste s někým trénovali výslovnost? Nejen, jak se tvoří jednotlivé zvuky v angličtině, ale také správný přízvuk, stažené tvary, spojení slov. Na to se ve výuce bohužel zapomíná a přitom to je jedna z věcí, která vám pomůže k lepšímu porozumění.
V kurzu jsme se naučili říct: „What do you want to do?“, tak proč tomu nerozumím ve filmu? Protože to ve filmu nikdy takhle neřeknou, ve filmu uslyšíte něco jako: „Whaddayawannado?
Tip 2: Čtěte a poslouchejte současně
Možná znáte audio knihy, které můžete nejen poslouchat, ale i číst text z knihy. Většina filmů v angličtině má titulky, které vám pomůžou vidět i slyšet. Jen si dejte pozor na automaticky vytvořené titulky, dost často neodpovídají skutečnosti. Je pro vás film moc dlouhý? Zkuste krátké filmy (short films) nebo seriály (series).
Tip 3: Vybírejte, měňte, střídejte
Nejspíš docela dobře rozumíte svému lektorovi angličtiny, ať už je to čech nebo rodilý mluvčí. Po čase si zvyknete na přízvuk a intonaci a porozumění je pro vás lehčí. Poslouchejte různé akcenty, různé národnosti, různé hlasy, různou výslovnost. Když se cítíte komfortně, zkuste něco jiného. Jiný přízvuk, cizince z jiné anglicky mluvící země. A když se budete cítit jako king, zkuste někoho ze Skotska.
Tip 4: Pište
Napište si, co slyšíte, stačí 1 věta, 30 sekund. Poslouchej daný úsek několikrát, poslechněte si první větu a napište ji, další větu, a pak ještě jednu. Co když to slovo neznám? Tak ho vynechte. Pak se na text podívejte a zkuste uhodnout, jaké slovo chybí. Je to sloveso? Osoba? Věc? Pomůže vám to zjistit, co neslyšíte, čemu nerozumíte. A třeba přijdete na to, že to slovo vlastně znáte.
Tip 5: Sledujte filmy bez titulků
Trochu jiná rada než tip 2, ale zkuste sledovat část filmu bez titulků. Naučí vás to se soustředit přesně na to, co říkají. je to težší, ale naučíte se poslouchat. Zkuste jednu větu, napište a koukněte se na titulky, jestli je napsané to, co jste slyšeli.
Tip 6: Poslouchejte stejný podcast nebo video
Nemyslím tím pořád a nikdy nic jiného. Ale, najděte si podcast nebo video v délce asi kolem 6 minut a poslouchejte to každý den celý týden. Je to lepší? Věřím, že ano. Pusťte si podcast při vaření, v autě, nemusíte u toho vždy sedět u počítače. První dva dny si napište pár slov, co neznáte a vyhledejte je. Vyslovujte věty, co slyšíte nahlas, porovnejte, jak slova říkáte vy a jak rodilý mluvčí.
Tip 7: Změňte rychlost
Když si pustíte nahrávku poprvé, nejspíš budete rozumět tak na 50%. Někdy jde snížit rychlost, vyzkoušejte to. Zpomalte si nahrávku a uvidíte, že rozpoznáte mnohem více slov. Většinou totiž není problém, že slova neznáte, ale, že jim nerozumíte.
Tip 8: Méně je více
“Tak jo, nemusím poslouchat vůbec a budu rozumět”. Tak to zase ne! Mám na mysli, že 10 minut denně (ano, denně) je lepší než hodina poslechu jednou týdně. A tím se dostáváme k tipu číslo 9.
Tip 9: Poslouchejte pravidelně
Žádné rady a tipy vás nezachrání, když se tomu nebudete věnovat. Zkuste dát na mé rady a zkuste poslouchat celý měsíc každý den. A pak mi napište, jestli pořád nemáte talent na poslech.
Nevíte, co poslouchat? Nevíte, kde začít?
Zkuste můj přehled oblíbených lektorů angličtiny, rodilých mluvčích, podcastů a dalších zdrojů ke zlepšení vaší angličtiny. Stáhněte si pdf zdarma.
Lektorka angličtiny a majitelka jazykového studia Angličtina Radotín, která tráví v Británii hodně času a snaží se předávat svým studentům angličtinu, kterou se mluví. Autorka online programu English time — angličtina online. Poradce pro lektory jazyků.